КОНКУРС “НАЙ – ДОБРО ДОМАШНО ВИНО”

Дегустационната комисия в състав:
Коста Костов
Росен Власев
Стефан Стефанов
Румен Мунтянов

Съгласно регламента,
определен от дегустационната комисия,
вината, които се оцениха, бяха разделени
на три категории – червено, розе и бяло
и се оценяваха по 6 бална система.

БЯЛО ВИНО
Първо място №35 – 21 точки
ДИМИТЪР АНДОНОВ

РОЗЕ
Първо място № 16 -20 точки
ТОДОР ИЛИЕВ

ЧЕРВЕНО ВИНО
Първо място № 40 -22 точки
ДИМИТРИН МИХАЙЛОВ

ВИНАР НА 2017 ГОДИНА
№ 17 – 23 точки
ТОДОР ИЛИЕВ

РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНКУРСА “ВИНО И ЛЮБОВ- ЛЮБОВ И ВИНО”

Първа награда:
„Ритуално посрещане”
Мариана Великова Стоянова – 61 год.
гр.Силистра

1.Втора награда:
„Вино и любов”
Димитричка Георгиева Борисова – 68 год.
гр.Силистра

2.Втора награда:
„Петък вечер”
Кина Димитрова Маринова – 53 год.
гр.Силистра

Трета награда:
„Горчиво вино си ,любов”
Генка Динева Богданова – 68год.
гр.Ямбол

1.Поощрителна награда:
„Когато някой посади дърво за мен”
Йорданка Койчева Радева – 62год.
гр. Разград

2. Поощрителна награда:
„Копнение”
Снежанка Стоянова Георгиева
гр.Генерал Тошево

ИЗЛОЖБА НА ФОТОСИ

На 11 януари с тържествена церемония в
Народния театър „Иван Вазов“ в София бе
открито официално първото българско
председателство на Съвета на ЕС.
Следващите 6 месеца ще преминат под
знака на множество срещи и събития.
НЧ“Светлина-1941“ гр.Генерал Тошево
представя изложба от фотографии
„Нашето културно наследство – част
от общото Европейско наследство“!
Изложбата е разположена във фоайето
на читалището, всеки има възможността
да се наслади на българската природа,
фолклор и традиции от любителските
авторски фотографии.
Усещането е за неповторимост,
красота и запазени традиции
предавани от поколение на поколение.
В следващите месеци, до края на председателството,
изложбата ще гостува и в читалищата
на община Генерал Тошево.
При добро време ще бъде изнесена и пред читалището.

ВИНО И ЛЮБОВ – ЛЮБОВ И ВИНО

НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „СВЕТЛИНА – 1941”
ГР. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО

О Б Я В Я В А
КОНКУРС
ЗА СТИХОТВОРЕНИЕ И ПРОЗА НА ТЕМА
“ВИНО И ЛЮБОВ – ЛЮБОВ И ВИНО”

ВСЕКИ ЖЕЛАЕЩ НАД 16 ГОДИНИ МОЖЕ ДА УЧАСТВА В КОНКУРСА
С ЕДНА ТВОРБА ДО ЕДНА СТРАНИЦА В ТРИ ЕКЗЕМПЛЯРА
- НА ГЪРБА, НА КОИТО ДА СА ИЗПИСАНИ
ТРИТЕ ИМЕНА, ВЪЗРАСТ, АДРЕС И ТЕЛЕФОН ЗА ВРЪЗКА.
КРАЕН СРОК ЗА ПРИЕМАНЕ НА ТВОРБИТЕ 09.02.2018 год.
В ЧИТАЛИЩЕТО НА АДРЕС
НЧ „СВЕТЛИНА – 1941″,
ГР. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО 9500, УЛ. ВАСИЛ АПРИЛОВ № 5

ОТЛИЧЕНИТЕ ТВОРБИ ЩЕ БЪДАТ НАГРАДЕНИ НА 14 февруари
НА ТРАДИЦИОННОТО ЗАРЯЗВАНЕ НА ЛОЗИТЕ

ГОДИШНО ОТЧЕТНО СЪБРАНИЕ

НАСТОЯТЕЛСТВОТО
НА НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „СВЕТЛИНА – 1941”,
ГР.ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
К А Н И
ВСИЧКИ ДЕЙСТВИТЕЛНИ ЧЛЕНОВЕ НА ЧИТАЛИЩЕТО
НА 5 ФЕВРУАРИ /ПОНЕДЕЛНИК/ ОТ 17.30 ЧАСА
НА РЕДОВНО ОТЧЕТНО СЪБРАНИЕ
ПРИ СЛЕДНИЯ ДНЕВЕН РЕД:
1. ОТЧЕТЕН ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА НА
НЧ „СВЕТЛИНА – 1941” ЗА 2017 год.
2. ДОКЛАД НА ПРОВЕРИТЕЛНАТА КОМИСИЯ ЗА 2017 год.
3. ПРИЕМАНЕ БЮДЖЕТ НА ЧИТАЛИЩЕТО ЗА 2018 год.
4. ТЕКУЩИ
ЗА ЗАКОННОСТТА НА РЕДОВНО ОТЧЕТНО СЪБРАНИЕ
ПРИСЪСТВИЕТО И ЗАПЛАЩАНЕТО НА ЧЛЕНСКАТА ТАКСА
НА ВСИЧКИ ЧЛЕНОВЕ НА ЧИТАЛИЩЕТО Е ЖЕЛАТЕЛНО.

“ПОДАРИ МИ МОРЕ ” 2017

ПЕТИ ЮБИЛЕЕН ФЕСТИВАЛ “ПОДАРИ МИ МОРЕ”2017

НАГРАДИ:

Категория – Групи:
I място – НЧ „ПРОСВЕТА 1925“, ГР. МЕЗДРА
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „МЕЗДРЕЯ“
РЪКОВОДИТЕЛ : ВАЛЕНТИН ИВАНОВ
II място – ПК „СТЕФАН КАРАДЖА“, ГР. ТЪРГОВИЩЕ
ВИГ „БОЖУР“
РЪКОВОДИТЕЛ: СЪБИНА ГЕОРГИЕВА
II място – НЧ „СЪЗНАНИЕ – 1907“,
ГР. ПОПОВО, ОБЛ. ТЪРГОВИЩЕ, КВ. СЕЯЧИ
ВОКАЛНА ГРУПА „АНТОЛА“
РЪКОВОДИТЕЛ: ЙОРДАН ГАБРОВСКИ
III място – НЧ „ИЗГРЕВ – 1927“, ГР. ОБЗОР, ОБЛ. БУРГАС
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „БЛЯН“
РЪКОВОДИТЕЛ: ЛЮБОМИР ЛЮБЕНОВ
III място- НЧ „ПРОСВЕТА 1927 Г.”,КВ. АСПАРУХОВО,ГР. ВАРНА
ХОР „АСПАРУХОВСКИ БРИЗ”ДИРИГЕНТ: КАТЯ БОНЧЕВА

Поощрителни награди: /групи/
1. ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБ „РАДКА ЧАУШЕВА”, ГР. КАВАРНА
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „ЗЛАТЕН КЛАС”-РЪКОВОДИТЕЛ:
ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА
2. НЧ „ТОДОР ПЕЕВ – 1871“, ГР. ЕТРОПОЛЕ
ТРИО „РОМАНТИКА“
РЪКОВОДИТЕЛ: БОЯН ШАРАНОВ
3. СЪЮЗ НА ОФИЦЕРИТЕ И СЕРЖАНТИТЕ ОТ ЗАПАСНИТЕ,
ГР. ДОБРИЧ
ВОКАЛЕН СЪСТАВ „АРМЕЕЦ“
РЪКОВОДИТЕЛ: МАРИЯНА ДИМИТРОВА
4. ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБ „НАДЕЖДА“,
С. ЩРЪКЛЕВО, ОБЩ. ИВАНОВО, ОБЛ. РУСЕ
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „НЕЖНИ ЧУВСТВА”
РЪКОВОДИТЕЛ: ПЕНКА МИНЧЕВА
5. ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБ „ЗДРАВЕЦ“,
ГР. ДОЛНИ ДЪБНИК, ОБЛ. ПЛЕВЕН
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ
РЪКОВОДИТЕЛ: ВЕЛИЧКА ЛУКАНОВА
6. НЧ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ 1945“, ГР. ВАРНА
ТРИО „ПРИБОЙ“
РЪКОВОДИТЕЛ: ЛЮБЕН НИКОЛОВ ПЕНЕВ
7. НЧ „ЙОРДАН ЙОВКОВ-1870”, ГР. ДОБРИЧ
СЪСТАВ ЗА ГРАДСКИ ШЛАГЕРИ „ДОБРИЧ“
ХУД. РЪКОВОДИТЕЛ: ВАЛЕНТИН ГЕОРГИЕВ
8. НЧ „ПРОБУДА – 1928“,
С. ЛОМЦИ, ОБЩ. ПОПОВО, ОБЛ. ТЪРГОВИЩЕ
ПЕВЧЕСКА ГРУПА „КРЪСТОПЪТ НА СПОМЕНА“
РЪКОВОДИТЕЛ: ЙОРДАН ГАБРОВСКИ
Категория –Дуети
I място – ДУЕТ ВИОЛЕТА ДИМИТРОВА И КРАСИМИР КОЛЕВ
ГР. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
II място – НЧ „СЪЗНАНИЕ – 1907“,
ГР. ПОПОВО, ОБЛ. ТЪРГОВИЩЕ, КВ. СЕЯЧИ
ДУЕТ „АНТОЛА“
РЪКОВОДИТЕЛ: ЙОРДАН ГАБРОВСКИ
III място– ДУЕТ – СЪБИНА ГЕОРГИЕВА И МАРИН НАНОВ
ПК „СТЕФАН КАРАДЖА“, ГР. ТЪРГОВИЩЕ
Категория – индивидуални изпълнители
I място– СЪБИНА ГЕОРГИЕВА
ПК „СТЕФАН КАРАДЖА“, ГР. ТЪРГОВИЩЕ
II място– КРАСИМИР КОЛЕВ ЕНЕВ
ГР. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
II място– СТОЯНКА КОСТОВА ПРОДАНОВА,
ГР. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО

Поощрителни награди на журито без категории:
1. ТОДОР ЯНАКИЕВ – КЛУБ НА ПЕНСИОНЕРА №1,
ГР. БАЛЧИК
2. СТОЯН ИВАНОВ СТОЯНОВ НЧ „ХРИСТО БОТЕВ – 1940“,
С. КОРИТЕН, ОБЩ. КРУШАРИ, ОБЛ. ДОБРИЧ
3. НИКОЛА ПЕНЕВ – НЧ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ 1945“, ГР. ВАРНА
4. ПК „ЗДРАВЕЦ“, С. КРУШАРИ, ОБЩ. КРУШАРИ, ОБЛ. ДОБРИЧ
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ
РЪКОВОДИТЕЛ: НЕДЯЛКА БОЙЧЕВА
Награда„Сценичен костюм:
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „ЯНИЦА“,
ХОТЕЛСКИ КОМПЛЕКС „ЯНИЦА“
РЪКОВОДИТЕЛ : СТОЯНКА ПРОДАНОВА

Награда „Откритие”: НЧ”ФИЛИП КУТЕВ 2007”, ГР. ВАРНА
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „МОРСКИ ПЕРЛИ”
Награда „Публика”: НЧ „ПРОСВЕТА 1927 Г.”,
КВ. АСПАРУХОВО, ГР. ВАРНА
ТРИО „АСПАРУХОВО”
КАТЯ БОНЧЕВА, ЙОРДАНКА ДИМОВА И ЖЕЛЯЗКО ГЕНОВ

Награда на Община Генерал Тошево
НЧ”ЙОРДАН ЙОВКОВ 1941 ГОД.”,
С.РОСИЦА, ОБЩ. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ
РЪКОВОДИТЕЛ: СНЕЖАНКА ГЕОРГИЕВА

5. Награда на Община Шабла
ПЕНСИОНЕРСКИ КЛУБ „НАДЕЖДА“ ,
ГР.ШАБЛА, ОБЛ. ДОБРИЧ
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „ЗЛАТНА ЕСЕН”
РЪКОВОДИТЕЛ: ПЕТРАНКА СОЛЕНКОВА

Награда на хотелски комплекс „Яница” :
1. ДОМ ЗА СТАРИ ХОРА, ГР.ДОБРИЧ
ХОР „ЛИРА”
РЪКОВОДИТЕЛ: АТАНАС ГЕНЧЕВ
2. НЧ „ЙОРДАН ЙОВКОВ-1870”, ГР. ДОБРИЧ
СЪСТАВ ЗА ГРАДСКИ ШЛАГЕРИ „ДОБРИЧ“ХУД.
РЪКОВОДИТЕЛ: ВАЛЕНТИН ГЕОРГИЕВ
3. НЧ „ПРОСВЕТА 1925“, ГР. МЕЗДРА
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „МЕЗДРЕЯ“
РЪКОВОДИТЕЛ : ВАЛЕНТИН ИВАНОВ
4. КЛУБ НА ПЕНСИОНЕРА „ЛАЗАР СПАСОВ“,
С. СПАСОВО, ОБЩ. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ
РЪКОВОДИТЕЛ : ПЕТРАНКА АНГЕЛОВА
5. НЧ”СТЕФАН КАРАДЖА – 1941 ГОДИНА”,С.ЧЕРНООКОВО,
ОБЩ. ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
ГРУПА ЗА СТАРИ ГРАДСКИ ПЕСНИ „МАРГАРИТКИ 96”
РЪКОВОДИТЕЛ: РОСИЦА ТАНКОВА
6. НЧ „СЛЪНЦЕ 1871“, С. КРАПЕЦ, ОБЩ. ШАБЛА
ГРУПА „ЧЕРНОМОРСКА ПЕРЛА“
РЪКОВОДИТЕЛ : ПЕНКА ХРИСТАКИЕВА
7. НЧ „СТЕФАН КАРАДЖА – 1941“,
С. СТРАДЖИЦА, ОБЩ. БАЛЧИК
ВОКАЛНА ГРУПА „СТРАЖИЦА“
РЪКОВОДИТЕЛ: СТЕФКА ВЕЛИКОВА

Седмица на детската книга и изкуства за деца

 

Библиотека при НЧ Светлина -1941”

ПРОГРАМА
Седмица на детската книга и изкуствата за деца
(23.04 – 28. 04. 2017 г.)

„Походът на книгите”

По повод 23 април – Световен ден на книгата и авторското право.
Маратон на четенето, посветен на 140г. от рождението на Елин Пелин,
115г. от рождението на Ангел Каралийчев,
110г. от рождението на Емилиян Станев.

Маратон на четенето – В приказния свят
на Ран Босилек и Ангел Каралийчев
Дата: 24 април
Час: 10,30 часа
Място: Библиотеката при НЧ”Светлина -1941”
с ученици от IIа клас СУ „Н.Й.Вапцаров”, г-жа Дякова

Маратон на четенето – Творчеството на Ран Босилек
и Емилиян Станев
Дата: 24 април
Час: 11,30 часа
Място: СУ „Н.Й.Вапцаров” с ученици от Iа клас, г-жа Иванова

Маратон на четенето – Творчеството на Ран Босилек и Елин Пелин
Дата: 24 април
Час: 13,30 часа
Място: ОУ „Христо Смирненски” с ученици от II клас, К.Иванова

Български пролетни празници
Дата: 25 април
Час: 11,30 часа
Място: Библиотеката при НЧ”Светлина – 1941”
с ученици от IV б клас СУ „Н.Й.Вапцаров”, г-жа М.Атанасова

Драматичен куклен театър „Васил Друмев”
гр.Шумен представя „Пипи дългото чорапче”
по Астрид Линдгрен.
Дата: 25 април
Час: 12,30 часа
Място: НЧ”Светлина -1941”
СУ „Н.Й.Вапцаров”

Драматичен куклен театър „Васил Друмев”
гр.Шумен представя „Пипи дългото чорапче”
по Астрид Линдгрен.
Дата: 25 април
Час: 14,00 часа
Място: НЧ”Светлина – 1941”
ОУ „Христо Смирненски”

Творчеството на Ангел Каралийчев
Дата: 26 април
Час: 11,30 часа
Място: Библиотеката при НЧ”Светлина -1941”
с ученици от IV клас, СУ „Н.Й.Вапцаров” г-жа Д.Илиева

Творчеството на Асен Босев
Дата: 26 април
Час: 13,30 часа
Място: ОУ „Христо Смирненски”
с ученици от II а клас, г-ца Д.Мирчева

Творчеството на Ангел Каралийчев
Дата: 26 април
Час: 14,10 часа
Място: ОУ „Христо Смирненски”
с ученици от с ученици от IVа , IV б клас.

Творчеството на Ран Босилек
Дата: 27 април
Час: 09,40 часа
Място: Библиотеката при НЧ”Светлина 1941”
с ученици от III клас СУ „Н.Й.Вапцаров”, г-жа В.Гочева

Творчеството на Асен Босев
Дата: 27 април
Час: 13,45 часа
Място: ОУ „Христо Смирненски”
с ученици от I а клас, г-жа Г.Янева

Творчеството на Асен Босев
Дата: 27 април
Час: 14,30 часа
Място: ОУ „Христо Смирненски”
с ученици от III а,б клас г-жа Св. Куртева

Творчеството на Асен Босев
Дата: 28 април
Час: 09,30 часа
Място: Библиотеката при НЧ”Светлина 1941”
с ученици от II б клас СУ „Н.Й.Вапцаров”, г-жа С.Митева

Драматизация на откъс по дадено произведение
Дата: 28 април
Час: 10,30 часа
Място: Библиотеката при НЧ”Светлина 1941”
с ученици от I клас СУ „Н.Й.Вапцаров”, г-жа В.Йорданова

Творчеството на Ран Босилек, Асен Босев
Дата: 28 април
Час: 13,40 часа
Място: ОУ „Христо Смирненски”
с ученици от I клас , г-жа Димова

„ВИНО И ЛЮБОВ, ЛЮБОВ И ВИНО“

РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОЕТИЧЕН КОНКУРС
„ВИНО И ЛЮБОВ, ЛЮБОВ И ВИНО“
ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО 2017г.

ОТ 21 УЧАСТНИЦИ В КОНКУРСА
ЗА СТИХОТВОРЕНИЕ И ПРОЗА
ЖУРИТО В СЪСТАВ:
ИВАНКА ИГНАТОВА
ИЛИЯ КИШИШЕВ
МАРГАРИТА ВЕЛИКОВА

НОМИНИРА СЛЕДНИТЕ АВТОРИ:
За поезия:

Трета награда – „Сладуранчо”
Инж. Михаил Тодоров Марков 71 год.
гр. Генерал Тошево

Трета награда – „Любов и вино. Вино и любов”
Елена Димова Дафова 35 год.
гр. Варна

Трета награда – „Пияна съм”
Ивелина Димитрова Никова 39 год.
гр. Провадия

Втора награда – „Отричана любов”
Кина Димитрова Маринова 52 год.
гр. Силистра

Втора награда – стх. „Послание”
Стефан Георгиев Жечев 67 год.
гр. Шабла
Първа награда – стх.„Омайница”
Любка Стоянова Славова
гр. Пловдив

Омайница – първа награда
Вградих ти сянката във чаша тъмно вино –
очите ти да виждат само моя лик,
да ме прегръщаш силно и неукротимо,
да ме белязваш – твоя ,всеки миг.

И чашата изпих на екс, до сетна капка –
по вените ми искам бързо да течеш,
по кожата да се разливаш пивко, гладко.
Душата нежно, със любов, да съблечеш.

Но недостатъчна бе тази чаша вино…
Заклех те в огън – да се преродиш в лоза,
да си ми слънце и звезда в небето синьо,
и вятър, и море, и капчица роса.

И пак да бъдеш редом с мене във безкрая.
И пак във вените ми ярко да гориш.
Една лоза, червено вино и омая….
И силуетите ни , вплетени във стих.

Награда за проза – „Две чаши любов”
Галина Москова Дъргънова
гр. Горна Оряховица

ОСТАНАЛИТЕ ПОЛУЧАВАТ ГРАМОТИ ЗА УЧАСТИ

ЛИТЕРАТУРЕН КОНКУРС

 

ПРОТОКОЛ

във връзка с Литературен конкурс „Вино и любов, любов и вино”
обявен по повод традиционния празник „Трифон Зарезан“

Днес 10.02.2017 г. в гр.Генерал Тошево
се проведе оценяване на литературни творби – стихове
и проза, взели участие в Литературен конкурс
„Вино и любов, любов и вино”. Броя на творбите,
отговарящи на темата на Конкурса са 22.
Комисия в състав : Иванка Игнатова – Председател
и членове – Илия Кишинев и Маргарита Великова,
взе решение да награди следните произведения:

Награда за проза – „Две чаши любов”
Галина Москова Дъргънова

Поезия:
Първа награда – стх.„Омайница”
Любка Стоянова Славова

Втора награда – стх. „Послание”
Стефан Георгиев Жечев 67 год.

Втора награда – „Отричана любов”
Кина Димитрова Маринова 52 год.

Трета награда – „Пияна съм”
Ивелина Димитрова Никова 39 год.

Трета награда – „Любов и вино. Вино и любов”
Елена Димова Дафова 35 год.

Трета награда – „Сладуранчо”
Инж. Михаил Тодоров Марков 71 год.

Иванка Игнатова – Председател

Илия Кишинев – член

Маргарита Великова – член

ЗАЯВКА
за участие в Осми Фестивал на детския танц
„Бялата лястовица ” гр. Генерал Тошево
29 април/събота/ 2016 год.

Наименование на колектива:
………………………………..
………………………………..
…………………………….
………………………………………………………………………..
/танцови състави/
При…………………………….
/ организация, която представят/
Брой участници:……………………….
……………………………………….
област………………………….,
община………………………………….
гр./с./………………………………
ул…………………………………..
Наименование на изпълненията:
…………………………………………………
……………………………………………..
……………………………………………….
………………………………………………..
……………………………………………….
………………………………………………..
……………………………………………….
………………………………………………..
общо…………… мин.

Забележка: За всички групи да се приложи списък на участниците.

Лице за контакт:……………………………..
………………………………………..
ТЕЛ:

Срок за подаване на заявката до 21 април 2017 г.

Заявките да се изпращат на адрес:
гр. Ген.Тошево-9500,
обл.Добрич
ул.”В.Априлов” №5
НЧ”Светлина 1941”
За Фестивал на детския танц “Бялата лястовица”
За информация: тел:
05731/2214, 0895776216
0895776210
E-mail: svetlina_gt@abv.bg